Romania – Serbia 2-3

by admin on Mar.28, 2009, under Diversitati

Meciul din grupa G pentru calificarile la CM 2010 din Africa de Sud a fost castigat categoric de sarbi la Constanta.
La pauza scorul era 2-0 pentru sarbi prin golul lui Jovanovici (’18) si Dorel Stoica (autogol ‘44).
Marica a reusit sa reduca din diferenta imediat dupa pauza in minutul 51 insa 8 minute mai tarziu defensiva noastra este ridiculizata de Ivanovici care inscrie pentru 1-3 si orice speranta de a mai castiga se naruie.
Dorel Stoica isi spala pacatele marcand in minutul 74 iar pana la final scorul ramane acelasi 2-3 Romania – Serbia iar sansele de calificare la Mondialele din 2010 se naruie total dupa alte esecuri acasa 0-3 cu Lituania si 2-2 cu Franta, Romania ramanand cu o singura victorie pana acum in aceasta grupa impotriva Insulelor Feroe si aceea destul de chinuita (1-0).
Urmeaza alt meci important pe 1 Aprilie, cel cu Austria pe care speram sa-l castigam pentru a mai spera cu ajutorul insucceselor adversarelor noastre sa mai speram macar la un loc la barajul de calificare, ceea ce in situatia de fata e foarte greu.